Birine Aracınızı Vermeden Önce İki Defa Düşünün

Eğer Birine Aracınızı Verirseniz Ve O Aracı Verdiğiniz Kişi O Aracla Kaza Yaparsa Sizin Başınıza Neler Gelebilir Hiç Düşündünüz mü.? O Yüzden Aracınızı Tamire Veya Eşe Dosta Vermeden Önce İki Defa Düşünün.

Yayınlanan July 7,2019 Arabalar da.

Site Sahibi
3637 Arkadaş 940 Görüntüler
Arababamda ekiş dşklğ yaşadığım iin sanayide her zaman bakımını yaptırdığım ustama gtrdm. motoru inceledikten sonra subap ayarı yapılması gerektiğini, o gn elinde yetişmesi gerektiği işler nedeniyle aracımı sabah getirmemi syledi.

ertesi sabah mesaiye gideceğimi (alıştığım yer 20 km uzaklı) arabayı ancak iş ıkışı 8 de getirebileceğimi syleyince, usta bana "bırak o zaman ara bu akşam dkkanda kalsın, yarın iş ıkışı gelene kadar hazır olur yle alırsın" dedi. aracı o akşamst sanayiye bıraktım.

ertesi gn ğleden sonra ustayı arayıp arabanın durumunu sorduğumda ufak bir kaza olduğunu, mesai bitimine kalmadan gelmem gerektiğini syledi. işten erken ıkıp sanayiye gittiğimde benim aracın n kısmının ağır hasarlı olduğunu grdm.

ustanın yanında alışan 16 yaşındaki oğlu gece iip saat 3'te benim arabayı alıp trafiğe ıkıyor ve kırmızı ışıkta beklemekte olan bir araca arkadan sağlam vuruyor. vurduğu aracın sahibi de uzaktan tanıdığım biri.

ustaya sordum ne olacak şimdi diye. dedi ki "byk oğlanı 1 ay sonra evlendiriyorum, masrafım ok, senin arabanı yavaş yavaş yaptırırım, maddi durumum iyi olsaydı hemen yaptırırdım ama bana bir ka ay zaman ver." diğer ara ne olacak diye sorduğumda "onu da kazayı yapan benim pi dşnsn" dedi.

diğer aracın sahibine gittiğimde onun da aracının arka tarafının koltuklara kadar gml olduğunu grdm. beni grnce sevindi "ben de seni arıyordum" dedi. kendisine vuran aracın bana ait olduğunu kazadan sonra anladığını, beni beklediğini, o yzden avukatına dava atırmadığını, tek derdinin bir an nce zararının karşılanarak arabasının tamir edilmesini istediğini syledi. kaza tutanağını tutan polislere gre de benim arala vuran ocuk 8 de 8 suluymuş ve alkollymş.

bu konuşmayı ustaya telefon edip anlattığımda, oğlunu evlatlıktan reddettiğini, dkkandan kovduğunu, sadece benim arabanın tamiri konusunda yardımcı olabileceğini, hurdacılardan benim paraları araştırıp ıkma olarak takabileceğini syledi.

oradan avukat olan enişteme giderek olayları anlattım. bana ruhsat sahibi olduğum iin birinci derece sulunun ben olduğumu, karşı tarafın avukatının davayı kazandıktan sonra zararının tazmini iin ister benden, ister kaza yapan ocuktan talep etme hakkı olduğunu, grnen duruma gre kaza yapan ocuğun mal varlığı ve dzenli bir geliri olmaması nedeniyle zararın benim tarafımdan denmesinin isteneceğini, ben btn demeyi yaptıktan sonra kaza yapan ocuğa rcu davası aacağımı, eğer bir gn malı mlk yada dzenli bir geliri olursa dediğim parayı ondan talep edeceğimi syledi.

sonuta karşı taraf dava atı ve mahkemeye ben de davalı olarak ıktım. durumu aynen anlattım. hakim bana aracı kazadan nce bıraktığıma dair belge olup olmadığını sordu. ben de yok dedim. sonraki duruşmaya dkkan sahibini ağırdı. ona aracı akşamst sen mi teslim aldın dedi. usta teslim almadığını, kaza gn aracı hi grmediğini, benim barda oğluyla itiğimi, bar ıkışı oğluna aracın anahtarlarını vererek "al arabayı sabah dkkana gtr baban tamir etsin" diyerek kendim verdiğimi falan syledi. o gn ilk defa duruşmaya gelen oğlu da aynı şeyleri syledi. hakim bana aracı dediğim gibi akşamst dkkana bıraktığıma dair dkkanın yakınındaki işyerlerinden şahit bulursam dinletmek iin sonraki duruşmaya getirebileceğimi syleyip davayı ileri tarihe erteledi.

aracı teslim ettiğim gn bize ay getiren aycıdan tut, yan dkkanlardaki tanıdık o kadar esnafın şahitlik yapmaları teklifime bir tanesinin bile olumlu yanıt vermemesi beni ok zd. sonuta davayı kaybettim.

dava srecinde arabamı drtte bir fiyatına kaportacıya sattım. aldığım parayı da karşı tarafın masrafları iin dedim. yani kısacası arada benim araba kaynadı gitti.

avukatım olan eniştem "dua et bir insana vurup ldrmemiş, eğer ailesine alışarak bakmakta olan birine arparak ldrseydi o zaman ok daha ağır bedeller derdin" dedi.

başka bir olayda da tanıdığım biri, en yakın arkadaşına gelin arabası olarak kullanılması iin aracını vermişti. dğn alayı giderken aracın nne bir ocuk atlıyor, amacı iine para konan zarf almak ve kaza oluyor. ocuğu hemen hastaneye yetiştiriyorlar ama ertesi gn ocuk lyor. bu aracın sahibi de yargılandı. ayrıca len ocuğun ailesi batmanlı olduğu iin bazı aracılık yapan kişiler şikayetin geri alınması iin kan parası talep ettiler ve biraz da tehdit ettiler. kazayı yapan srcnn maddi imkanları yeterli olmadığı iin kan parasını da ara sahibi olan tanıdığım demek durumunda kaldı.

birisi sizden aracınızı istediği zaman, ne yapacağınızı şimdi bir daha dşnn.
Paylaşın dostlarınız mağdur olmasın..

Site Sahibi

Son Yazılar

: Site Sahibi

En Populer

: Site Sahibi

Daha fazla..

Kişisel Sayfa / Blog
July 7, 2019 | 2738 Görüntüler

Kişisel Sayfa / Blog
July 7, 2019 | 2635 Görüntüler

Kişisel Sayfa / Blog
July 7, 2019 | 3371 Görüntüler

Kişisel Sayfa / Blog
July 7, 2019 | 4063 Görüntüler